Екопроект: громадськість береться до роботи

20171117_100942

Нещодавно у Теребовлі відбулись громадські слухання з питань екології, охорони природи, стану довкілля та парків. Основною метою заходу було висунення пропозицій від представників громадськості Теребовлянської об’єднаної територіальної громади з покращення екологічного стану Теребовлі та населених пунктів громади. Зініціював громадські слухання наш земляк Михайло Войтович, який понад 30 років пропрацював головним спеціалістом у сільськогосподарській галузі району, а згодом понад 9 років - у Відні та інших містах Австрії у сфері ландшафтного дизайну. Порівнюючи екологічний стан у містах Австрії та Теребовлі, він вирішив організувати власний екологічний проект для покращення екологічної ситуації у нашому місті. Зреалізувати його без підтримки громадськості та влади – нереально, тому пан Михайло зараз шукає волонтерів та однодумців, з якими буде разом змінювати рідне місто.
Текст свого екопроекту Михайло Войтович надіслав листом міському голові Сергію Поперечному. Його зміст зводиться до такого:
1. Відновити традицію висаджування випускниками шкіл молодих дерев, яка свого часу була дуже корисною для міста. Зокрема Молодіжний парк та березовий гай на горі Покрівка були висаджені майже 40 років тому випускниками 10-В класу 1975 року Теребовлянської СШ №1.
2. Прийняти розпорядження про охорону найстаріших дерев у місті Теребовля, зокрема липи на території школи №2 та липи на горі Покрівка, які були висаджені понад 100 років тому. Дати деревам відповідний номер у реєстрі.
3. Оголосити схил гори Покрівка від вулиці Галицька заповідною зоною і заборонити там будь-які роботи, оскільки на схилі росте багато видів рідкісних рослин, що мають великий лікувальний ефект і занесені до Червоної книги.
4. Розчистити русло річки Гнізна, яка була широкою і повноводною на початку 20 ст., а зараз є стоком каналізаційних відходів із зарослими берегами.
5. Ввести мораторій на 5 років на відстріл та полювання на диких тварин в околицях міста Теребовля, щоб відновити фауну, яка була ще 20 років тому, зокрема таких тварин як косуль, диких кролів, борсуків, лисиць, зайців, диких кабанів. Створити багатогектарні резервації для тварин з вільним утримуванням і заповідник за прикладом Асканії Нової.
6. Взяти під особистий контроль всі джерела, що є в Теребовлі, – розчистити від сміття, укріпити доступ до води, створити довкола джерел відповідну екологічну зону.
7. Посадити алею Слави на честь захисників України з Теребовлянського району, які загинули на війні з Росією.
8. Встановити розмір штрафу за викидання сміття в лісопосадки, ліси, на узбережжя і т. д. не менше 100 у.о., як це практикується в країнах Євросоюзу.
Пан Михайло висловив готовність особисто допомагати і безкоштовно консультувати у вирішенні вище названих питань. Він розраховує, що його проект поповниться іншими цікавими пропозиціями небайдужих жителів.
На громадських слуханнях Михайло Войтович за допомогою слайд-перегляду продемонстрував невпорядковані та забур’янені території Теребовлі, які, на його думку, можна окультурити за короткий час без значних фінансових затрат. Як дисонанс присутні переглянули світлини ділянок парків австрійських Зальцбурга, Граца.
Далі представники державних установ та громадських організацій висловлювали власне бачення покращення екологічної ситуації.

20171117_104327
Зауваження і пропозиції присутніх щодо діяльності міської ради з питань благоустрою і природоохоронної роботи прокоментував міський голова Сергій Поперечний. Він, зокрема зазначив, що комунальники після обрізання дерев тимчасово залишають гілля, оскільки невдовзі міська рада закупить дробильну машину для його подальшого подрібнення, а подрібнена біомаса використовуватиметься для опалення приміщень дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, геріатричного відділення, що дає значну економію коштів. Комунальним підприємством «Теребовля» багато зроблено для викорінення борщівника - небезпечного бур’яну. Роботи зі знищення бур’яну вестимуться і надалі. Щодо благоустрою Молодіжного парку, то міською радою заплановано встановлення бруківки у його центральній частині, на що буде затрачено приблизно 3,5 млн. грн. Міською радою також запланований благоустрій набережної річки Гнізна. Оскільки такі роботи затратні, то проводитимуться поетапно. На очищення ділянки набережної від моста по вул. 22 Січня потрібно 270 тис. гривень. Є плани зробити набережну, магазинчики, кафе. Але це в майбутньому. Наріжним каменем неблагополучної екологічної ситуації залишається аварійний режим роботи очисних споруд. Теребовлянська громада самотужки неспроможна відновити повний цикл роботи очисних споруд, тому виставлятиме проект реконструкції цього об’єкта для співфінансування державними чи європейськими структурами. Проектну документацію вже виготовлено і зараз вона проходить експертизу. У разі позитивного вирішення питання реконструкція триватиме протягом наступних двох років. У зв’язку із підвищенням тарифів на електроенергію в нічний час, окрім центру Теребовлі, вуличне освітлення вимикається. Міська рада також не наділена функцією перевірки загазованості повітря автотранспортом. Проте, за попередньою інформацією, у 2019 році буде відновлено будівництво об’їзної дороги довкола міста. Сергій Іванович зазначив, що приватне підприємство «Катруб», що займається вивезенням сміття, використовує два старих сміттєвози. Тому інколи через несправність техніки очищення сміттєвих баків затримується. Проте населення також причетне до сміттєвих «заторів», оскільки масово не сплачує «Катрубу» за надані послуги. Стосовно ремонту вулиці Князя Василька прозвучала така відповідь: «По центральній вулиці бруківка встелена в 70-их роках минулого століття. На 70% вона зношена і потріскана. Служба автомобільних доріг відмовляється працювати з бруківкою. Асфальтне покриття зробити легше. Бруківку ми не в змозі відновити, бо за ремонт міжнародної дороги місцеву владу штрафуватимуть».
Під час слухань Михайло Войтович поцікавився станом об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. На території Теребовлянської ОТГ розташовані 22 об'єкти природно-заповідного фонду місцевого значення, з яких - 15 ботанічні, 4 – гідрологічні, орнітологічний заказник «Романівський», зоологічна пам'ятка природи «Резерват змій», комплексна пам'ятка природи «Дівоча гора». Не важко здогадатись, що більшість з них потребує більшої уваги з боку громад міста та сіл. Та, як зазначила заступник міського голови Людмила Колісник, багато корисних ініціатив не вдається зреалізувати через байдужість та інертність населення. Тому зараз важливо показати приклад, наочно продемонструвати позитивний потенціал громади. У цьому аспекті Михайло Войтович пообіцяв наступного року разом з волонтерами упорядкувати майдан біля пам’ятника Степану Бандері. Він також висловив сподівання, що такі зустрічі в режимі діалогу громадськості з владою проводитимуться і надалі.

Руслан Терещенко, районна газета "Воля".

Запрошуємо до фейсбук спільноти

"Теребовля. ЕКОПРОЕКТ"

Коментарі у Facebook

Автор Запису: Редактор

1 думка на “Екопроект: громадськість береться до роботи

    Михайло

    (28 листопадаа 2017 - 22:51)

    Бруківка по вул. Князя Василька в 70-х роках минулого століття була перевкладена,а не вкладена. До того ж, базальтова бруківка не зношується,на відміну від бруківки виробництва п. Надал. Не можна закатати в асфальт візитівку історичного міста.
    З іншого боку ,якісна дорога(міжнаородна) спричинить масові порушення водіями швидкісного режиму. А так вул. Князя Василька є суцільний лежачий поліцейський.
    Не продавайте бруківку,найдіть щось інше…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.