Струсівська капела бандуристів для війська зібрала понад 34 тисячі гривень

Під час Різдвяних свят Струсівська капела бандуристів «Кобзар» провела благодійні концерти перед скаліченими війною солдатами у Львівському військовому шпиталі та м. Яворові Львівської області для бійців 24-ої окремої Залізної механізованої бригади ім. Д. Галицького і мешканців міста. Капелою на користь армії вже зібрано понад 34 тисячі гривень.

Творчість бандуристів контролювали і «фільтрували» спецслужби

Колектив відомий не лише в Україні. За час свого існування він неодноразово побував у Польщі, Литві, Болгарії, Росії, на міжнародному фестивалі української пісні у Словаччині тощо.

Народилася капела бандуристів далекого 1957 року, коли переслідувалось усе національне, патріотичне, а про релігію і тим більше святкування Різдва, співання Різдвяних колядок та щедрівок не могла йти мова взагалі. Все ж як не тяжко було патріотам, та вони пропагували, розповсюджували та тішили душі людей українськими піснями і грою бандур, незважаючи на всілякі заборони та цензури.

У 1962 році колектив бандуристів зі Струсівського будинку культури отримав від Міністерства культури України звання народний, а в 1967-му йому було присвоєно звання «Заслужена самодіяльна капела бандуристів України». Колектив є лауреатом обласних конкурсів: ім. С. Будного, ім. С.Крушельницької, ім. братів Лепких, Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Байда».

За всі роки жодна важлива подія в районі та області не обходилась без участі капели бандуристів. Це і творчі звіти, ювілейні дати, свята, районні, обласні та всеукраїнські огляди, фестивалі, в тому числі й міжнародні, різні культурно-масові заходи, наприклад Шевченківські дні у Теребовлі тощо. Неодноразово виступи бандуристів транслювалися по Євро- та Інтербаченню, колектив має випущені аудіокасети та диски, струни їх бандур линуть козацьким маршем, колядами, щедрівками, стрілецькими та повстанськими піснями. Ще довго можна перераховувати заслуги колективу, та найбільші його здобутки – це все-таки визнання творчості українськими, а також широким колом глядачів і слухачів цілого світу.

У часи тоталітарної радянської системи бандуристів ні на мить не випускали із свого зору працівники спецслужб та всіляко їх творчість «фільтрували», і не лише на місці, а найбільше на виїздах за межі області, України, посилаючи разом своїх агентів КДБ. Контролювалося кожне слово кожного бандуриста під час дозвілля, рецензувався репертуар, навіть заставляли змінювати зміст деяких пісень, а то й взагалі відмінювалися виступи. Та нічого не змогли чорні сили зробити зі світлом, колектив від тих негараздів лише мужнів і ще більше впевнювався у своїй правоті, він змінювався, на зміну ветеранам приходила молодь, збагачувався репертуар. Більшу частину свого життя капелі віддали її ветерани: Іван Русиняк, Микола Мечник, Петро Качурівський, Ігор Хемій, Петро Семців, Василь Галасюк. За досягнуті успіхи в розвитку кобзарського мистецтва учасникам капели Миколі Мечнику, Івану Громику, Михайлу Носатому, Ігорю Козаку, Василю Сороці присвоєно звання «Заслужений працівник культури України».

На репетиції заслужені бандуристи добираються… «літучкою»

Нині мистецьким керівником колективу є Ігор Козак, він же являється і диригентом-хормейстером, а концертмейстерами є Ігор Хемій та Василь Сорока. Хто і коли рахував репетиції колективу, всі концерти і знову репетиції? Саме про репетиції необхідно сказати декілька слів. Так як учасники капели не всі живуть у Струсові, багато є з Теребовлі, Микулинців, із сіл району, то їм необхідно добиратися на репетиції. І їдуть бандуристи на так званих «літучках», а по-простому – на вантажних авто, пристосованих для перевезення людей. Це колектив всеукраїнського і міжнародного значення! Всі нарікають нині на радянську владу, і це правильно, але й самим за незалежної України вже пора щось робити. Невже районна та обласна влади за 25 років не в змозі вирішити питання придбання для капели власного автобуса? Незадовго до поїздки з благодійним концертом до Львова на одній із сесій районної ради, де були присутні і голова Теребовлянської РДА, і міський голова, і завідуючий фінансовим відділом РДА, і завідуючий районним відділом культури, депутат райради, керівник капели Ігор Козак якраз піднімав питання про придбання автобуса. І що? А нічого, завідуючий фінансовим відділом повідомив про районний бюджет на 2016 рік і на всю районну культуру виділено стільки коштів, скільки вартує комфортний автобус. До речі, всіх учасників капели є 40 чоловік і їм кожного разу на виїзди, не лише на репетиції, доводиться когось просити про транспорт. Цього разу допомогла Теребовлянська адміністрація, виділивши кошти на пальне та подарунки пораненим бійцям АТО.

Як зустрічали бандуристів у Львові та Яворові

У Львівському військово-медичному клінічному центрі Західного  регіону струсівські бандуристи давали благодійний безкоштовний концерт у просторому вестибюлі терапевтичного відділення. Митці виступали у національному строї. Їх гостинно зустріли представники адміністрації шпиталю, пацієнти, їхні відвідувачі та місцеві волонтери. Спеціально нікого із хворих не запрошували, глядачі почали сходитися з першими звуками різдвяних колядок, бо саме з ними виступали бандуристи.

Міцні голоси линули на всю будівлю, аж до 9 поверху, вище та врізнобіч. Так що кожен зміг почути й відчути силу й теплоту української коляди, навіть лежачі. Багато поранених та хворих бійців АТО фотографували гостей, записували на відео мобільними телефонами їх виступ, на їхніх обличчях можна було причитати захоплення, а то й побачити… сльози. Окрім того, бандуристи привезли бійцям і подарунки – солодощі, які й роздали по відділеннях.

Далі шлях стелився до одного із львівських райцентрів, а саме - містечка Яворів. У ньому розміщується навчальний військовий полігон. 28-річний міський голова Павло Бакунець посприяв із запрошенням на концерт солдатів 24-ої окремої Залізної механізованої бригади та мешканців міста. Благодійний концерт відбувся у чепурному місцевому «Народному домі». Жителі райцентру поставилися до теребовлянців привітно, поприходили цілими родинами, неодноразово цілий зал разом із капелою співав колядки, а оплески лунали після кожного виконання. Перед концертом виступив місцевий священнослужитель і прочитав молитву про щасливу долю всієї України, всі присутні вшанували загиблих героїв хвилиною мовчання.  Наприкінці дійства мер Яворова подякував бандуристам за благодійний візит від імені вояків та мешканців. У загальному капела виконала за цей день близько 17 творів-колядок.

Віктор Аверкієв, "Номер один"

Коментарі у Facebook

Автор Запису: Редактор

Comments are closed.