Замок на Теребовлянщині, який витримав два козацьких штурми

Перший дерев’яний замок у Буданові був зведений в 1549 році галицьким воєводою, Якубом Будзановським, власником  на той час поселення.

Купивши поселення Якуб змінив і назву села зСкомрось на Будзанів. Фортецю спалили татари і на початку XVIIстоліття розпочалося будівництво нового мурованого замку. Будували муровану твердиню Ян та Мартин Ходоровські. Замок звели прямокутним з чотирма круглими вежами на кутах.

image

У 1631 році власником замку стає О. Семінський, а далі фортеця переходить до родини Лєвочинських. Під час української Національно-визвольної війни 1648-1653років, козацька армія тричі штурмувала замок, але заволодіти твердинею вдалося лише під час третього штурму в1651 році. Після цього замок залишався в напівзруйнованим на протязі 10 років. Новий власник Будзанова з 1672 р., Томаш Лужецький, відбудува та укріпив фортецю, зважаючи на можливий наступу турків, що вторглися в Україну.

image (1)

В 1765 році турецька армія захопила та зруйнувала замок. Коли турки покинули Україну, замок вже не відновлювався, а власник, на той час Будзанова,Євстахій Потоцький розпочав будівництво костелу на території замку. Фасадна частина костелу і апсида розмістилися на місці північної та західної оборонних вежзамку, каміння яких використали для будівництва храму. Вхід в храм завершив високий фронтон. Аспиду прикрасили пілястрами.

image (2)

В 1817 році, новий власник Будзанова Бобровский,передав замок у вічне користування місцевій об’єднанній католицькій парафії. Частина приміщень почала використовуватися під житло священника. В 1846році будзанівський ксьондзКульчицький заснував в замку монастир Сестер Милосердя (klasztor SS. Miłosierdzia), та прибудував до східного замкового муру житлові приміщення для монашок. Монашки відкрили в монастирі школу для дітей та лікарню. Замок-монастир було сильно зруйновано під час Першої світової війни. Після Другої світової війни, в 1956 році, монастир був відновлений, та запрацював як психіатрична лікарня. Вона функціонує тут і досі.

image (3)

Замок на початку XX ст.

Південне крило фортеці ще на початку ХХ століття зберігалося, хоча і в стані руїни, але до нашого часу не дійшло.До наших днів збереглися дві круглі башти з двома ярусами бійниць, а також частково замкові мури та житлові приміщення , що прилягають до мурів з внутрішньої сторони.Біля замку дотепер помітні сліди валів.

Коментарі у Facebook

Автор Запису: Редактор

Comments are closed.