Теребовля

Теребовля (княжий град  Теребовль) тепер не належить до великих міст. Проте варто побувати у ньому, щоб торкнутися джерел минулого, милуватися чарівними краєвидами та відчути подих історичної величі. Навіть, якщо у вас лише кілька вільних годин і доля занесла вас до Тернополя, скористайтесь нагодою і завітайте у ці благословенні Господом місця.  А зробити це досить легко, бо через Теребовлю проліг добре впорядкований шлях між Тернополем і Чернівцями. Майже паралельно із ним - залізнична колія: поїздом дістатися до Теребовлі також зручно.

Теребовля... Гарна вона! І краса її якась тепла, пам'ятлива. Особливо приємно сюди загостити під час черешневого цвіту, або ж у зологривий вересневий день. Тоді її хочеться порівняти з дівчиною, що вийшла у пишному вкраїнському вбранні на річковий берег дівувати. Місто виглядає ошатним, молодим. Та за молодечою зовнішністю - довгі й грізні віки. Люди падали в борні за волю, творячи легенди. Земля ця напоєна красою праці, пахне пшеничним колоссям, чебрецем і м'ятою. Місто пишається прекрасними пам'ятками давнини - творіннями мозолистих рук наших предків.

Теребовлянська земля багата на пам’ятки історії, культури, археології і архітектури. Її історія сягає у сиву давнину. Уже в 80-их роках ХІ століття Теребовля була княжою столицею Василька Ростиславовича.  Непроста історія краю знайшла своє часткове відображення у пам’ятках, які збереглися до наших днів. Всього у районі налічується 69 пам’яток архітектури, 153 пам'ятки історії і культури і 22 пам'ятки археології, які взяті на облік і перебувають під охороною держави. Це ,звісно ж, не повний перелік. Ряд пам'яток архітектури і археології ще потрібно взяти на облік, як наприклад, цікаві своєю архітектурою церква в селах Налужжя(1874 р.), Могильниця (1793 р.), Сущин (1863 р.), Варваринці (1893 р.), окремі житлові і громадські будинки в смт. Микулинцях, селах Буданів, Струсові, Золотники. Справляють враження своєю довершеністю кам'яні арочні залізничні мости в селах Кровинка (7- арочний) і Плебанівка (9- арочний). До Сьогоднішнього часу не дослідженні городища в селах Зеленче, Струсів, Кровинка, на околиці Теребовлянського лісу біля с. Малів, на Замковій горі в Теребовлі. Найбільше пам'яток архітектури (41 об'єкт) нараховується в княжій столиці – Теребовлі, в смт. Микулинцях – 7, Струсів – 8, Долина – 4, Буданів –4.

 

Матеріал підготовлений по текстах: Ігор Герета, Микола Ковальчук.

Коментарі у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.